30 Day Book Challange

Den 30: Nejlepší kniha, kterou jsi letos přečetla - Zimohrádek

13. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Zimohrádek - Ivan Wernisch

Mám tu nějak málo poezie - a i kdybych neměla, Zimohrádek by měl velkou šanci vybojovat si tuhle poslední otázku. Budu muset trochu zapátrat v paměti - můj zápis ve čtenářském deníku buďto a) nikdy nevznikl, nebo b) byl ztracen, když jsem si omylem smazala celé dokumenty a pak mi je jistá dobrá duše získávala zpátky.

(Někde jsem o Zimohrádku něco psala. Myslela jsem, že na blogu, ale nemůžu to najít.)

Den 29: Kniha, kterou právě čteš - Umělohmotný třípokoj

12. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Umělohmotný třípokoj - Petra Hůlová

Trvalo mi půl roku, než jsem si na tuhle knížku našla čas. A nějak se nemůžu zbavit dojmu, že by se vůbec nic nestalo, kdybych na ni mezitím zapomněla a nechala ji ležet...

Jde vlastně o takový úvahovitý vnitřní monolog prostitutky, často dost silně kořeněný erotickými scénami. Některé myšlenky jsou zajímavé, ale že by mě nějak zvlášť nadchly... Jsem v půlce a nevím, jestli to budu dočítat. Možná je v druhé půlce něco, co by mě překvapilo, ale zatím to tak moc nevypadá. Čekala jsem asi něco trochu jiného. Nudím se.

Den 28: Kniha, kterou jsi naposledy četla - Nejmodřejší oči

11. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Nejmodřejší oči (někdy taky Velmi modré oči) - Toni Morrison

Tato knížka mě příjemně překvapila - je opravdu dobře napsaná a má skvěle vymyšlenou strukturu. Čekala jsem, že to bude něco obyčejného, dojemného, ale není.

Na tuto autorku jsem narazila, když jsem se pokoušela učit na přijímačky. Nadávání na to, proč někteří méně významní spisovatelé jsou v osnovách, i když tam nemají, co dělat, a jiní, kteří tam rozhodně patří, tam nejspíš kvůli pohlaví nebo barvě pleti nejsou, jsem si odbyla už u jedné z předešlých otázek...

Den 27: Oblíbená fikce - Nádherní poražení

10. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Nádherní poražení - Leonard Cohen

Já nemám zas tolik oblíbených knih, ty otázky opravdu nejsou moc dobře vymyšlené... Ale když tak přemýšlím, která knížka mě hodně oslovila, nemůžu si nevzpomenout na tu, kterou jsem si dovolila napsat na seznam přečtené literatury na anglistiku mezi kanonizovaná díla a musela to pak obhajovat.

Den 26: Oblíbená non-fikce - Intimní autoportrét

9. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Intimní autoportrét - Frida Kahlo

Okamžitě mě napadly tři: Tři guineje od Virginie Woolf, Dějiny ošklivosti sestavené Umbertem Ecem a soubor dopisů Fridy Kahlo s názvem Intimní autoportrét. A jelikož VW už se tady dostalo dost prostoru, tuhle otázku věnuji své oblíbené malířce.

Den 25: Oblíbená kniha, kterou jsi četla ve škole - Kouř a zrcadla

8. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Kouř a zrcadla - Neil Gaiman

Neoficiálně jsem ve škole četla aspoň část většiny knih. Oficiálně snad jenom jednu, a to ještě na základce. Pamatuju si jenom, že byla od Štorcha, jmenovala se Hrdina Nik, odehrávala se někdy za Sámovy říše a tehdy jsem z ní byla nadšená.
No a pak jednou tuším v septimě někdy ke konci školního roku jsme si měli do češtiny přinést knížku, abychom dělali aspoň něco. Ta se pod tuto otázku hodí asi nejlíp.

Den 24: Kniha, ve které je tvá oblíbená scéna - Jak je důležité míti Filipa

7. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Jak je důležité míti Filipa - Oscar Wilde

Ne že bych měla nějakou vysloveně oblíbenou scénu... ale ten "pohovor", který musí chudák Jack absolvovat u lady Bracknell, ten prostě nemá chybu. A další scény samozřejmě také, ale tahle prostě vede. Kouříte? To je dobře, muž by měl vždycky mít nějaké zaměstnání. Víte všechno, nebo nic? Nic. To ráda slyším, neschvaluji nic, co narušuje přirozenou nevědomost. … Celá teorie moderního vzdělání je úplně mylná. V Anglii naštěstí nemá vzdělání vůbec žádný efekt.

Pochybuji, že by se našel někdo, kdo tuto dokonalou konverzační komedii nezná - aspoň v její filmové podobě s Colinem Firthem a Rupertem Everettem, další komentář si tedy odpustím.

Den 23: Kniha, o které říkáš, že jsi ji četla, ale není to pravda

6. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry

O žádné knize neříkám, že jsem ji četla, pokud to není pravda. Ale je fakt, že s Malým princem zacházím, jako že ho znám. A to z jednoho prostého důvodu: byla jsem nucena si vyslechnout nebo přečíst už tolik úryvků a citací, že jsem přesvědčená, že v celé knížce nemůže být věta, kterou bych neznala.

A i kdyby byla, prostě mě to neláká. Připadá mi to přehnaně sentimentální, všechny ty hluboké myšlenky se mi zdají naprosto primitivní... V duchu si ho řadím k takovým těm knížkám typu Alchymista, které jsou oblíbené proto, že jsou strašně jednoduché, ale tváří se strašně hluboce.

Možná dělám chybu a na té knížce je víc, než myslím, ale teď už bych si ji stejně neužila, když jsem některé pasáže četla/slyšela už snad osmkrát. Jsem hrozný nevděčník - u některých knih nadávám, že se o nich nikdo nezmíní, u jiných mě sere, že se o nich někdo zmiňuje pořád.

Den 22: Kniha, kterou se chystáš číst - The Golden Notebook

5. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
The Golden Notebook - Doris Lessing

Zlobím se na vzdělávací systém za to, o kolika skvělých autorech jsem neslyšela. Vlastně se teď chystám seznámit s vícero z nich. Jak je například možné, že jsme se neučili o Gertrude Steinové (i když jsem si vědoma toho, že ta zas tak opomíjená není)? Ta má přece v době ztracené generace naprosto klíčový význam. A učí se vůbec na nějakém gymplu o jakémkoli černošském autorovi? Proč jsem nikdy neslyšela jméno Toni Morrisonové? Je skvělá a má to potvrzené Nobelovou cenou. Nemůžu se zbavit dojmu, že prostě proto, že je ženská a k tomu černá.

Ráda bych tady vyjmenovala spoustu dalších skvělých a opomíjených autorek a černých autorů, ale bohužel je prostě neznám.

Den 21: Oblíbená kniha z dětství

4. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Popelka - Jan Pilař

Prý jsme si ji četly s mámou pořád, ale nevím, jestli proto, že se tak líbila mně, nebo proto, že mamka ji má hrozně ráda. Ale asi se mi líbila, protože když jsem ji před pár lety našla, pamatovala jsem si ji.

Je veršovaná, trochu morbidní a má fakt krásné ilustrace. Asi nejlepší verze Popelky. A nevím, kde je. Tak jsem aspoň našla na internetu úryvek:

Den 20: Kniha, kterou jsi nejvíckrát četla - Smuténka

3. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Smuténka - Jan Skácel

Na začátku března 2009 jsme jeli na lyžák. Ten mi otřásl světem ze dvou důvodů - začal tam nejiracionálnější vztah, jaký si vůbec dokážu představit, a jednoho depresivního zasněženého večera jsem poprvé otevřela Smuténku. Později jsem zjistila, že úvodní citát Smuténky - "Jsi na mé cestě voda, nebo žízeň?" - je současně dokonalým vyjádřením onoho vztahu. Co je ale důležitější, do Skácela jsem se zamilovala na první báseň:

Den 19: Kniha, která tě změnila - The Lord. The New Creatures.

2. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
The Lords. The New Creatures. - James Douglas Morrison

Ach bože, už zase... Jak já tyhle otázky nemám ráda! Každá kniha mě změnila. A nezměnila mě žádná.
Tak dejme tomu poezie Jima Morrisona. Stojí na počátku mé lásky k americké poezii. Jeho způsob vnímání mě fascinuje. Ovlivnil i mé vlastní psaní, i když to asi nejde moc poznat. Zase mi o kousek pootevřel oči.

Den 18: Kniha, kterou máš ráda, ale jsi v rozpacích, když to musíš říct

1. srpna 2012 v 14:00 | Iswida
Emma - Jane Austen

Většinou si opravdu stojím za tím, co se mi líbí a nelíbí, ale že tuto knihu považuji za opravdu dobrou, nikoli za nějakou oddechovku, to přiznávám se strachem, že to bude bráno jen jako projev ženského sentimentu.

Den 17: Nejkratší kniha, jakou jsi kdy četla

31. července 2012 v 14:00 | Iswida
Co je tohle za otázku? Nevím, fakt nevím. Asi nějaká jednoaktovka nebo doma vytisklá sbírka básní, jestli se to počítá. Možná nějaká dětská kniha, kde je kromě obrázků celkem tak pět vět. Jelikož si fakt nevzpomenu, dám sem asi jedinou hru o jednom dějství, kterou se mi vůbec chtělo zapisovat.

S vyloučením veřejnosti - Jean Paul Sartre

Den 16: Nejdelší kniha, jakou jsi kdy četla - Foucaultovo kyvadlo

30. července 2012 v 14:00 | Iswida
Foucaultovo kyvadlo - Umberto Eco

Harryho Pottera a další série počítat nebudu... A jinak se mi nechce hledat počty stran. I když jsem nejspíš četla knížky delší než 700 stran, subjektivně se Foucaultovo kyvadelo řadí hodně vysoko, jak už jsem v jednom článku vylíčila.

Asi bych měla varovat před spoilerem... u hodně knížek, co se tady objevují.

Den 15: První kniha, kterou jsi přečetla jako dítě

29. července 2012 v 14:00 | Iswida
Nemám ponětí, takže pár vzpomínek...

Opravdu netuším.
Před třetí třídou základní školy mám jen velmi málo vzpomínek a žádná z nich se netýká něčeho podstatného, natož knih. Pamatuju si jenom, že okolo té čtvré třídy už jsem četla i za chůze a do knihovny jsem chodila tak dvakrát týdně.

Den 14: Kniha, jejíž hlavní postavu by sis chtěla vzít - Sandman

28. července 2012 v 14:00 | Iswida
Sandman - Neil Gaiman

Miluju Morfea. Je prostě dokonalý. Fešák, má vlastní říši... Prostě skvělá partie. A ta jeho melancholická tajemnost je tak sexy... No jo, asi prostě letím na bledé, vyhublé, rozcuchané chlapy.

Tato komiksová série mě naprosto pohltila. Vypráví zejména o snové říši a o rodině Věčných a vystupuje v ní také spousta postav z jiných komiksů či z mýtů. Příběhy v sérii jsou různé a často je téměř nic nespojuje. Atmosféra je většinou spíše ponurá. Strašně ráda bych nějak výstižně vylíčila, jak geniální toto dílo je, ale opravdu nevím jak, takže budu radši mlčet a jenom vám důrazně doporučím, abyste si ho přečetli. Možná vám přitom zázračně zmizí noc nebo vyučování, a pak zjistíte, že jste na konci, to se někdy stává...

Den 13: Kniha, jejíž hlavní postava je ti nejvíce podobná - Hodiny

27. července 2012 v 14:00 | Iswida
Hodiny - Michael Cunningham

Žádná lepší možnost mě prostě nenapadá. Ale která z těch tří hlavních postav? Že by syntéza všech? Dřív by to určitě byla Laura Brown, ale zdá se mi, že jsem časem nabyla hodně z Clarissy. Podobnost s Virginií Woolf odmítám posuzovat, v mnoha věcech jí nesahám ani po kotníky.

Den 12: Kniha, která nejvíc připomíná tvůj život - Čekání na Godota

26. července 2012 v 14:00 | Iswida
Čekání na Godota - Samuel Beckett

Dva tuláci, Vladimír a Estragon, dva dny a tajemný Godot, který ne a ne přijít. Absurdní dialogy. Zvrácený vztah dvou další postav. Kolik je v absurdních dramatech z života každého z nás... (nebo kolik je v našich životech absurdity, žeano). Zabíjení času, čekání na někoho, kdo nám konečně změní život, to vše s nádechem prázdnoty, bezvýchodnosti, melancholie, lhostejnosti. A přitom je to vlastně docela vtipné.

Je to další kousek, který mě dostal až napodruhé. Možná musí člověk znát konec, aby se kruh uzavřel a on do něj mohl vklouznout hned od začátku. Navíc když jsem pak četla pozorněji, vyvstávali i ze zdánlivě nesmyslných částí dialogu opravdu zajímavé úvahy. Možná by stálo za to si to přečíst s tužkou v ruce.

Den 11: Kniha od tvého oblíbeného autora - Vlny

25. července 2012 v 14:00 | Iswida
Vlny - Virginia Woolf

Tak tu budu mít Woolfovou dvakrát po sobě, nenapadá mě jiné řešení.
Tuto knihu mám od ní nejraději. Připadá mi jako perfektně doladěná skladba o šesti (vlastně sedmi) motivech, které se vzájemně prolínají, ovlivňují, vytvářejí kontrasty... Četla jsem ji zatím jen dvakrát česky, ale určitě musím ještě aspoň jednou v originále.

Den 10: Kniha, která změnila tvůj život - K majáku

24. července 2012 v 14:00 | Iswida
K majáku - Virginia Woolf

Kdyby to nějaká kniha uměla, nehnu se z knihovny. Ale budiž... Samozřejmě Harry Potter, ale dvakrát ho sem dávat nebudu. Určitě taková velká knížka, která měla v názvu něco jako "pro děti a mámy" a nejspíš stojí v základech mé čtenářské vášně. A pak asi knížky Virginie Woolfové, které naprosto změnily můj postoj k literatuře. VW se pro mě na dlouho stala dokonalou autorkou. Naučila jsem se vnímat slova. Zjistila jsem, že nezáleží na tom co, ale jak.

Den 9: Kniha, ze které je ti špatně - Ostrov

23. července 2012 v 14:00 | Iswida
Ostrov - Aldous Huxley

Tak tohle vezmu trochu nadneseně, nechutných knížek jsem moc nečetla a hned tak něco se mnou nezamává. Stmívání by se sem perfektně hodilo, ale nečetla jsem ho, takže ho sem dávat nebudu - nesuď knihu podle filmu. A další kniha, nad kterou jsem nevěřila vlastním očím? Už tu o ní jeden článek mám.

Den 8: Kniha, která tě děsí - 1984

22. července 2012 v 14:00 | Iswida
1984 - George Orwell

Do háje se všemi horory, nejvíce mě vyděsila tahle dystopie. Myslela jsem si, že mě nepřekvapí, ale ten závěr je tak šokujícím způsobem beznadějný, že mi z toho vážně bylo úzko. Výjimečně mám o této knize docela slušný (no, je to jen shrnutí děje, čekala bych od sebe víc) zápis ve čtenářském deníku, takže si ušetřím práci.

Pod čarou jeden velký spoiler.

Den 7: Kniha, ze které umíš recitovat/ citovat - Blues pro bláznivou holku

21. července 2012 v 14:00 | Iswida
Blues pro bláznivou holku - Václav Hrabě

Dřív jsem znala opravdu hodně básní zpaměti. Teď mám dojem, že snad už v těch necelých dvaceti stárnu, protože všechno zapomínám a naučit se něco nového už není tak jednoduché, jak se mi zdálo dřív. Ale spíš mám jenom přeplněný mozek kravinama z gymplu.

Den 6: Oblíbená YA kniha - Harry Potter

20. července 2012 v 14:00 | Iswida
Harry Potter - J. K. Rowling

Přiznám se, že s pojmem YA kniha se setkávám poprvé. A nenapadá mě žádné jiné dílo, než ten krásný svět, ve kterém jsem dospívala a který trpělivě snášel mé první literární pokusy.

 
 

Reklama