Ajvazova druhá Praha

4. října 2013 v 22:58 | Iswida |  Ke knihám
Stručně řečeno, dlouho jsem si žádnou knížku neužívala tak jako Druhé město.

Za prvé, je to prostě skvělá kniha. Dobře napsaná (ačkoli některé scény, obzvlášť dialogy, kde všichni hlavní postavě okamžitě začnou vykládat to, co chce slyšet, jsou trochu nepřesvědčivé), se zajímavým dějem (ačkoli můj drahý by měl nejspíš námitky, že jakési "stínové" město ve městě je ohrané téma - já si to nemyslím, je to pokaždé jiné) a trochou té surreálnosti a nesrozumitelnosti.


Dobře, podrobněji.
Celé to začne tím, že hlavní hrdina najde v antikvariátu knihu psanou neznámými znaky. Nikdo je neumí přečíst a postupně nám tak nějak dochází, že souvisí s něčím velice divným. Mimo jiné třeba z temnými částmi knihovních skladů, které léta proměnila v dost zajímavou džungli. Nebo se zelenou tramvají, která míří daleko za město do lesa. S lidmi, kteří jezdí v noci po centru Prahy na lyžařském vleku s rybou a mají slavnostního recitačního ptáka. A zakázané slovesné časy. A věří, že pádové koncovky byly původně invokacemi démonů. A to vše ve tmě a v koutech, kam se lidé nedívají. (Mimochodem ta metajazykovost jejich víry mě naprosto dostala...)

O tom, jak hlavní hrdina do tohoto světa proniká a utká se se žralokem na kostelní věži, si přečtěte raději sami. Já se přesunu k "za druhé":

Za druhé, odehrává se v Praze. Hlavní hrdina kráčí Kaprovkou na Filozofickou fakultu na tajnou noční přednášku. Sleduje rituál na Staromáku. Zkrátka se pohybuje tam, kde já. To není jak číst o Londýně, kde jsem strávila v součtu tak možná 20 hodin. U toho má člověk fakt skoro dojem, že tu postavu někdy určitě musel potkat. Jak je kruci možné, že si těch akcí ve druhém městě nikdy nevšiml, když tudy pořád chodí? Určitě to tam někde opravdu je. Jak se můžu dostat na ty noční přednášky?
Je to skvělé.
Chci čít víc knížek, co se odehrávají v Praze, v krásné konkrétní Praze.
A chci číst víc knížek, kde pádové koncovky znovu získají svůj původní význam, odhodí nepotřebné kmeny slov a ovládnou svět. No. Asi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.