Jedna věc z čar a barev

10. září 2013 v 12:59 | Iswida |  Ke knihám
Tak zní podtitul nové samizdatové sbírky Marka Suchánka Opletačky: Náš pán svlečený z kůže, kterou si můžete zdarma stáhnout na jeho blogu (nebo si ho jako já vyžebrat v papírové podobně). Barvy v ní obstarávají ilustrace Hany A. Drštičkové, které dle mého názoru nejsou pouhým doplňkem, ale důležitou součástí sbírky.Jak vidíte na ukázce, jde o domalovávané koláže, většinou portréty v jemných barvách se snovou atmosférou. Barvy a linie se doplňují nikoli prvoplánově, ale v nápaditých kompozicích, přitom ale působí velmi lehce a hravě, čímž skvěle doplňují Markovu poezii.

Nejde o první Markovu samizdatovou sbírku, oproti předešlým ale působí propracovaněji a uceleněji. Autor věnoval péči nejen slovům, ale i typografii, a sbírku upravil do sympatického čtvercového formátu. Sám vznik sbírky v tiráži komentuje slovy: "Díky, bity, jste fakt jedničky."

Osobně ráda přirovnávám Markovu poezii k Wernischovi, hlavně kvůli jeho schopnosti citlivě tvořit malé, často úsměvné příběhy, které v sobě mají nádech jakési melancholie. To ale není výstižná charakteristika ani jednoho z nich, já vím. A také se v určitých ohledech spíše rozcházejí; tam, kde se Wernisch přiklání spíše k drsnosti, sází Marek více na poetičnost. Nemám ale Wernische tak zmapovaného, abych pokračovala ve srovnávání, už teď mám chuť dodat "ale tohle vlastně vůbec nemusí být pravda".

Takže se spokojím s tím, že zmíním pár věcí, které jsou podle mě pro Markova díla charakteristické. Jednou z nich nepochybně je jeho pozorovací (a odposlouchávací) talent. Básně jsou proloženy krátkými citacemi většinou z náhodně vyslechnutých rozhovorů ("Miluju vyrůstat v rodině elektrikáře") a některé z děl také zobrazují drobné příhody, kterých byl autor zřejmě svědkem, nebo mikropříběhy, které přetavují charakteristické lidské chování nebo až filmové scény do mírného, avšak o nic méně poetického absurdna; ačkoli to takhle řečeno zní zvláštně, i jeho ostře vypointované texty zanechají úsměv spíše melancholický a přemýšlivý. Ukázka by se snad našla i výstižnější, ale zato delší, spokojím se tedy s tímto střípkem každodennosti:

Zvonek na dveřích zvoní.
Někdo jde otevřít. Lomoz a povyk.
Spáč se probouzí hořce:
"Cožpak neumíte rozjímat v mlčenlivém porozumění?!"

Jinde se básně nechávají částečně vést jazykem, který autor dokáže přetáčet a hrát si s ním, nikoli však samoúčelně; kombinace, ke kterým dospívá, většinou rozvádí v jakémsi surreálném smyslu. Podobně zachází také se zažitými frázemi a příslovími, jako například v básni o Lajce: "Tzn. nečas, že bys psa nevyhnal, holt do vákua... / Je ti tu nějak prázdno. / Tak zavři dveře a nech se odsát."

Mohla bych pokračovat o jeho pokusech s literární koláží a překrucování reality, navíc začínám mít chuť se úchýlit k seznamu, co všechno se v Markových básních dá najít, ale lepší bude, když si sbírku prozkoumáte sami. Na závěr tedy ještě kousek seznamu: básně jsou to v jistém smyslu velmi klidné, nikoli však obyčejné; nebojí se vyprávět o tom, jaké to je čůrat na kopci. Čerpají z přírody a z lidských povah, jsou ale okořeněny něčím velmi Suchánkovským, smím-li to tak říct; ne nadarmo je autor velmi sečtělý a přemýšlivý člověk, který u každé myšlenky jako první přemýšlí nad alternativným výkladem. A to je nakonec pro jeho básně asi nejvýstižnější - jakýsi úžas, lidská schopnost dát věcem význam, která prostupuje celou sbírku.

A hle, opice puštěná nad vodou
nechala jezeru rozestoupit hladiny a prchla
prchla
od svého úskočného věznitele
Bylo to tak
jinak by si nikdo nedokázal
opičí stopy na dně vysvětlit
a sladkovodní banány by rostly prostě zbůhdarma

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kájina Kájina | E-mail | Web | 10. září 2013 v 17:37 | Reagovat

To zní zajímavě :-)

Máš mimořádně hezký dessing, moc se mi tu líbí :D

2 Kájina Kájina | E-mail | Web | 10. září 2013 v 17:39 | Reagovat

ps: Pokud by to šlo, moc ráda bych si Tě přidala na FB, ale mám blok :(
https://www.facebook.com/kaja.havlova.5?ref=tn_tnmn

3 Veronika Veronika | 1. listopadu 2013 v 21:51 | Reagovat

Díky za velmi přesný postřeh, že jsou Markovy básně "velmi klidné, nikoli však obyčejné".

4 WilliamliC WilliamliC | E-mail | 2. srpna 2017 v 5:40 | Reagovat

«Подглядки» –  позволяет  подглядывать за происходящим в приватном чате и читать переписку модели с их участниками.
Смотреть БЕСПЛАТНЫЕ эротические шоу ... https://goo.gl/gch8dE

"Podglyadki(pry about)" - allows you to peek behind what is happening in a private chat and read the correspondence of the model with their participants.
Watch FREE erotic shows ... https://goo.gl/gch8dE

5 PeterSlaky PeterSlaky | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 17:58 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

6 Sarahtix Sarahtix | E-mail | Web | 20. srpna 2018 v 21:42 | Reagovat

<a href=https://apyecom.com/click/59a01be28b30a809458b4631/133125/157217/subaccount><b>Aliexpress</b></a> - take your star...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.