Dvouoborové studium

15. ledna 2013 v 21:55 | Iswida |  Ke zbytku
Docela lituju, že jsem si ten dvouobor předem víc nepromyslela a víc si o tom nezjistila. Teď je přibližně čas podávání přihlášek a říkám si, že loni touto dobou bych ocenila něčí postřehy na toto téma, takže se tu podělím o dojmy z prvního semestru. Třeba se tu objeví někdo, komu to bude k užitku.

Faktem je, že to může být na různých školách - nebo i fakultách - nebo vlastně i oborech, co já vím - dost rozdílné. Nechci být snob a považovat všechno kromě UK za flákárnu, ale je naprosto nepopiratelné, že různé školy kladou na studenty různé nároky. Já mám teď za sebou první semestr na Filozofické fakultě UK, obory Český jazyk a literatura a Anglistika a amerikanistika.

Nejdřív něco málo o mém dosavadním studiu. Závěry až na závěr.


První semestr na češtině je založený převážně na četbě teoretických textů a seznamování se s přístupy k literatuře. Dvouoboroví studenti se do tohoto musí nějak dostat samostatně, protože v této oblastni nemají žádný seminář, ale pouze přednášky. Aby nedělali úplné prd, po zimním semestru se zkontroluje, jestli aspoň něco přečetli, ale to je všechno. Co se jazyka týče, je už rozdílů míň, což je jedině dobře. Prakticky jsem ale celý semestr do češtiny nedělala skoro nic. Ačkoli očekávám, že letní semestr bude o něco zajímavější, jelikož budeme mít víc předmětů, které nejsou čirá teorie o teorii o teorii, mám z češtiny spíš dojem, že to berou jako "chceš dva obory, tak my tě tu nebudeme zdržovat, přečíst si to můžeš i sám".

Na anglistice je to pravý opak - vrhneme se rovnou na praxi, a to všichni. Když to popaměti sečtu, vychází mi, že jsme psali 4200 slov, zatímco jednooboroví 5100 (nemuseli jsme psát jeden komentář a jednu z hlavních esejí jsme měli o něco málo kratší). Kromě toho děláme stejnou seminárku na fonetiku, která taky zabere dost času, a to hlavně proto, že jak na fonetice, tak všeobecně na celém oboru se nikdo moc nezabývá tím, jestli víme, jak něco máme dělat. Řeknu vám, s mou kostrbatou angličtinou jsem u toho fakt šílela. Každý týden jsme navíc dostali 50 slovíček, z nichž jsem většinu neznala. Zítra píšu test na všechn 650. V letním semestru to bude úplně stejné, máme prakticky totéž. Dojem: "My víme, že máš dvouobor, ale tohle je důležité. A tohle taky. A tamto taky. A tuhle esej teda rozhodně psát musíš."

Jeden by řekl, že se mi to hezky doplňuje. Problém nastává ve chvíli, kdy si uvědomím, že angličtina je fakt docela nudný jazyk a jeho struktura mě oproti češtině ani trochu nevzrušuje a že anglickou literaturu mám sice raději než českou, ale že bych o ní musela psát jednu esej za druhou se také říct nedá. Další pěkná věc je povinná literatura k bakalářské zkoušce. Takový moc hezký seznam knížek, které by měl každý anglista / bohemista mít přečtené. Na každém oboru přibližně 150, plus očekávají, že k tomu budeme mít ještě "pár" z vlastní volby. No... možná je reálné během studia přečíst tak půlku na jeden obor. Jak to dělají dvouoboroví studenti, to je mi záhadou (no, vlastně ani ne; přibližně stejně jako jednooboroví, jenom v jiném poměru přečteno : přečten obsah na internetu).

Kromě toho: můj stav, když trávím dlouhé hodiny tím, že se snažím vymáčkou v angličtině, zatímco na češtinu kašlu, naprosto nestíhám a jsem přesvědčená, že nemám šanci to zvládnout, poměrně jednoznačně vystihuje následující rozhovor:

Kuba: (opatrně) Miláčku? A když dáš všechny zkoušky, zůstaneš na dvouoboru?
Já: Asi ne.
Kuba: (s viditelnou úlevou) To je dobře. Jsi... (hledá správné slovo pro "nesnesitelná") moc nervózní.

Ano, velké odhalení, hodlám přejít na jednoobor. Částečně opravdu i proto, že to psychicky nezvládám. To zní jako čas na zhodnocení kladů a záporů dvouoborového studia, jak jsem se s ním setkala já:

+ budete mít vystudované dva obory (překvapivě)
+ pokud nemůžete žít ani bez jednoho z vybraných oborů, je to výrazně jednodušší než studovat je každý zvlášť
+ máte postaráno o zábavu na dlouhé zimní večery, víkendy, prázdniny, případně prostonané dny (i když to bych radši moc často nezkoušela)
+ pokud mají ty obory něco společného, je to zajímavé srovnání
+ kredity pro vás nebudou problém

- příjdete o dost věcí na obou oborech (což vám může a nemusí vadit), natož abyste měli čas třeba na pár předmětů navíc; s tím souvisí také to, že...
- ...možná nedáte státnice, protože jak jsem slyšela, dvouoboroví s nimi mají docela problém kvůli chybějícím předmětům
- dostanete výrazně míň kreditů za směšně malé úlevy (sice je vlastně nepotřebujete, ale i tak se cítím trochu nedoceněná)
- může se vám stát, že strávíte celý semestr prací do oboru, který není vaší prioritou, a zanedbáváním toho, ze kterého si opravdu nepřejete být vyhozeni
- přechod na jednoobor nespočívá v tom, že se na jeden obor prostě vybodnete a plynule pokračujete jen na druhém - celé vaše studium se pro vás totiž tím okamžikem změní na jednoborové, takže si holt budete muset doplnit, co jste v prváku nedělali; jak je to s kredity na konci prvního ročníku zatím radši ani nevím (ale tuším, že všechno, co jsem dělala na anglistice, se mi převede na volitelné předměty)

Nechci, aby to vyznělo, že považuju dvouoborové studium vysloveně za špatné. Zvládnout se to dá bez větších problémů, dokonce si nemyslím, že je to zas o tolik náročnější než jednoobor (i když rozdíl tam samozřejmě je). Kvůli spoustě věcí jsem se stresovala úplně zbytečně. Řekla bych, že to ani není žádný extra nadstandard; spousta lidí má dvouobor. Prý existují i takoví, co mají dvouobor a ještě jeden obor k tomu, i když to si už opravdu představit neumím.
Jenom je opravdu potřeba si předem promyslet, proč vlastně jdete ty obory studovat - pokud to berete vážně, nabízí se otázka, jestli není lepší se plně oddat jen jednomu z nich. Nevím, jak na jiných školách, ale na FF UK je studium ve velké míře ve vaší vlastní režii: pokud chcete trávit většinu dne ve škole a zbytek přípravou na většinu následujícího dne ve škole, můžete si klidně zapsat spoustu volitelných předmětů. Rozdíl bude v tom, že budete mít hlubší znalosti svého oboru, ne základy dvou různých. Pokud se pořád budete nudit, můžete se učit zvrácené jazyky, jako je například irština.

Pokud vážně chcete dvouobor, schůdnější variantou by možná bylo si druhý obor přibrat až po prvním ročníku. Už proto, že pokud nejste z města, kde hodláte studovat, může to být docela těžké, přestěhovat se, jezdit domů jen občas, starat se o sebe... Ke klidu vám to nepřidá.

A možná, že i já bych si zvykla a nakonec ten dvouobor zvládala v pohodě. Jenže jsem se asi definitivně zbláznila do češtiny a nechci na ní přijít ani o jediný předmět (dobře, bez Základů literární historie by se člověk docela obešel, ale víte jak to myslím...). A to i přesto, že po těch pár zkouškách a výsledcích esejí se mi vrátil pocit, že jsem génius a zvládnu cokoli.

(Kecám. Pořád jsem trochu na nervy. Ale podle výsledků prvních pokusů o eseje na začátku semestru jsem se obávala, že jsem mnohem hloupější...)

Edit 5. 7. 2013: Zůstávám na dvouoboru. Uvědomila jsem si totiž (mohlo mi to dojít dřív, ale co už se mnou...), že když to fakt nepůjde stíhat tak podrobně, jak bych chtěla, můžu si toho bakaláře klidně o rok protáhnout.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucy Enne Lucy Enne | Web | 15. ledna 2013 v 22:06 | Reagovat

já zase trošku lituju, že jsem šla na gympl...teď na výšku musím ..

2 Fantaghira Fantaghira | Web | 15. ledna 2013 v 22:32 | Reagovat

Já studuju bohemistika-anglistika na JČU, takže můžu srovnávat. Bohemistiku tu máme spíš tak, aby se neřeklo - aspoň to je můj pocit - česká lit. 19. století, kde sice je nějaký seznam, který bychom měli přečíst, niméně nikdo to nedělá, navíc zkouška je až v letním a teď jsme dostali zápočet za nic. Česká fonetika, která mě hrozně nebaví, ale to je učitelkou. A úvod do studia literatury, ze kterého jdu zítra na zkoušku, i když vlastně nic nevím. Angličtina je tu ten "hlavní" obor a o dost náročnější - spousta lidí se kvůli ní rozhoduje, že přestoupí na jiný obor/školu, ale já jsem spokojená (kdyby to tu šlo, mám anglistiku jednooborově). Na dějiny angl. literatury jsme psali esej (1500 slov, vracel to dost často kvůli nesplnění formátu) a každý týden jsme četli nějakou knížku a psali na ni názor (200 slov). Na praktický jazyk byly dva writingy na úrovni C1 + dva testy (a v jednom z nich byl ještě další writing), z fonetiky spoustu transkripcí a tři testy, z lingvistiky průběžně čtení kapitol z učebnice, spousta assignmentů a jeden velký test, kde nám původně říkala, že bude jen jeden pokus, ale protože to víc než půlka lidí nezvládla, tak je ještě jeden termín. A překlad - každý týden přeložit cca stránku z vybrané anglické knihy.
Musím říct, že mi moc volného času taky nezbylo, ale zase mě ta angličtina hrozně baví.
Ale chápu, že to není pro každého. Hlavně na některých spolužácích vidím, jak s tou angličtinou vysloveně bojují a v takovém případě je skutečně lepší přejít na jednoobor.

3 Veki Veki | Web | 15. ledna 2013 v 22:40 | Reagovat

Ahoj, taky studuji dvouoborové studium, budu mít v létě bakalářské státnice. Studuji na Univerzitě Palackého v Olomouci archeologii - historii. Moje postřehy jsou asi takové, že historie je strašně zajímavý obor, ale celkem dost náročný (především kopa povinné literatury ke zkouškám, seminární práce, příprava na jednotlivé hodiny seminářů), takže na archeologii mám mnohem méně času. Archeologie se v Olomouci jednooborově ani studovat nedá. Úlevy dvouoborovým historikům jsou jak u kterého učitele, oficiálně je rozdíl pouze v počtu seminářů a množství literatury ke zkouškám. Dle mého názoru je potřeba od počátku studia makat, mnozí z mých spolužáků dělají ještě teď předměty z prváku, protože si to nechali ulítnout, stalo se i že skončili, protože některé předměty nesplnili. Když se k tomu pak nakupují další povinnosti, je to na nervy.
Jinak je to kreditově nastavené dobře, jen si to člověk musí hlídat, aby si zapisoval správné kategorie předmětů. Člověk obhajuje 1 bakalářskou práci a dělá dvoje státnice (pokud obhájíte dvě bakalářky, budete Bc and Bc :-)).
Na magisterském už se chci věnovat jen archeologii, ale navazující studium v Olomouci není, tak hurá zase jinam! Historii tam můžete dotáhnout až na doktorát, ta tam má celou škálu studia.

Iswido, držím ti palce v Praze! Ať se Ti daří v dalším studiu! A dík za postřehy, taky jsem nevěděla do čeho jdu a tenkrát by se mi něco takového hodilo.

4 Eli Eli | Web | 15. ledna 2013 v 23:25 | Reagovat

Já jsem na jednooboru také tam (ale němčina), a je to makačka i samo o sobě. Sakra makačka. Dva obory bych nezvládla ani s těmi nervy, jaké máš ty, prostě bych se na to jedno vykašlala.

Mimochodem, jsi z anglistiky, a říkáš, že mluvíš kostrbatě. Já jsem se hlásila a nedostala, ačkoliv mě na nic nenachytali. Kolik jsi měla bodů, nepamatuješ si to, prosím? Doteď to nepřijetí beru jako křivdu, takže se orientačně ptám. :D

A jinak - hodně štěstí, co nejméně nervů, pokud to půjde, dej si jen jednoobor, ať máš trochu klid, a ať tě ta čeština nadále baví! :]

5 Iswida Iswida | Web | 15. ledna 2013 v 23:49 | Reagovat

Fantaghira: povinně dvouoborová anglistika, to zní hrozně. ale pokud je ta čeština flákárna a vyhovuje ti to tak, asi je to v pohodě. horší pro ty, co by radši tu češtinu... i když ta anglistika je pro většinu lidí asi lákavější. podle tvého popisu se mi zdá, že to máte taky tak, že v angličtině děláte všechno prakticky, zatímco v češtině si o tom spíš čtete. asi český a anglo-americký přístup nebo to...

Veki: to by bylo super si před jméno psát Bc and Bc :-D Taky držím palce :-)

Eli: já jsem měla dobrou tu písemnou část, tam jsem nahnala body, ta ústní mi to pak dost srazila, takže mi to nakonec vyšlo dost těsně. myslím, že mě zachránilo, že jsem měla docela hezký ten seznam literatury. jinak jsem měla dojem, že ty pohovory byly všechno jenom ne objektivní, podle toho, co říkali ostatní, takže si z toho nedělej hlavu.

6 Angie. Angie. | Web | 25. února 2014 v 23:09 | Reagovat

Škoda, že jsem na tenhle článek nenarazila dřív. Narazila jsem na hrozný problém, myslíš, že bys mi mohla poradit? Nějak jsem to neřešila, ale teď jsem si uvědomila, že je to možná problém, ale nevím... nepamatuješ si, kde jsi při podání přihlášky vyplňovala, že chceš na dvouoborové studium a ne jednooborové? V té přihlášce to teď nemůžu nikde najít a už se mi krátí čas, hrozně se bojím toho, jestli to tam vůbec je, nebo jestli se to rozhoduje až když se člověk dostane na obojí, nebo jak to je?
Já teda nevím, po přečtení tohohle článku, jestli se mám vůbec na to dvouoborové hlásit :D ale rodiče mě do toho tak nějak tlačí.. No hrozně bys mi pomohla svou odpovědí, při nejhorším ještě zavolám na studijní, ale zatím se to snažím zjistit takhle přes internet nebo od známých. Děkuju předem za odpověď, pokud odpovíš :D a drž se v druhém semestru, držím ti palce:)
Jo jinak teda ti, co mají dvouobor a k tomu ještě jednoobor, se mi zdají jako šílenci :D nic proti, jejich věc, ale to už mi vážně přijde moc. Ale vážně jsem teda začala uvažovat o tom, že půjdu jen na jednoobor... ty jo, to je vážně super si to rozmyslet pár dní před podáváním přihlášek :D proto jsem si radši nedělala průzkumy, ale teď jsem bohužel musela :D

7 Eiwen Eiwen | 30. května 2014 v 7:48 | Reagovat

Zajímavý článek, já ovšem jednooborovou AAA studuji a ty dvouoborové úlevy se dost silně projevují právě v počtu zkoušek ;) Třeba nemuset dělat ústní pekelnou zkoušku z fonetiky a mnoho dalších. Každopádně já právě chtěla naopak dvouobor, ale můj vysněný se neotevíral, a můžu tě ujistit, že "přidat si po prváku druhý obor" rozhodně nejde nijak zvlášt jednoduše, aspon na FFUK :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.