Pár slov o Hobitovi

14. prosince 2012 v 12:50 | Iswida |  Filmy
(Nemám v úmyslu psát nějakou recenzi, jen pár poznámek...)
Na další film ze Středozemě jsem šla, přiznám se, trochu s nedůvěrou. Těšila jsem se, ale také jsem se bála, aby z toho krásného příběhu ve snaze udělat z něj populární film nevyškrtaly všechno "hobitovské". Knížka je přeci jenom diametrálně odlišná od Pána prstenů a dalo se očekávat, že se tvůrci nespokojí s přidanými scénami a událostmi. V tomto ohledu jsem ovšem byla příjemně překvapená.


Co se mi už líbilo o něco míň jsou až příliš se opakující motivy Pána prstenů. Spousta záběrů byla úplně stejná (a nejen krajiny, to se dá docela očekávat) a hudba, ačkoli se mi líbí její symbolická role (když přijíždí elfové, nemusí na ně být jediný záběr, kdokoli viděl Pána prstenů, hned mu to dojde - má to svoje kouzlo), už mi taky chvilkama docela lezla krkem. Díky bohu za trpasličí písně, ty považuju za hodně velké plus. Docela se těším, až si pustím po sobě všechny tři díly Hobita i Pána prstenů, ale nevím, jestli ke konci už nebudu třískat hlavou do zdi, jak se to opakuje...

Další příjemná překvapení:

o Martin Freeman je mnohem lepší hobit než Elijah Wood (toho mám sice ráda, ale přiznejme si, tváří se, jako by umíral, ještě než umírat začne...). Ideální Bilbo.

o I přes to, že jde vlastně o třetinu docela útlé knížky, mi to nepřipadalo natahované. Moc. No... chápu, že pokud by to bylo kratší, chyběly by tam přesně ty scény, které se mi líbily. Já totiž vážně nemám ráda sáhodlouhé honičky a bitky. Já jsem byla mnohem víc nadšená z tlupy trpaslíků v Bilbově noře. Takže nezkracovat. Jen tak dál.

o Nepřátelé neumírají po prvním seknutí. I když to tak nejspíš udělali jenom proto, aby šlo poznat, že jsou trpaslíci menší, moc mě to potěšilo. Nesnáším, jak ve většině filmů stačí klaďákům jednou nepřítele čímkoli zasáhnout a on se svalí a nechá se dorazit (samozřejmě po té, co to skoro vypadá, že vyhraje). Tady, i když jsou trpaslíci stateční a skvělí bojovníci, vlastně zas tolik skřetů nepobijí - když už, tak je poshazují dlouhou tyčí do propasti...

o Docela jsem se i pobavila u výstižných hlášek vztahujících se k současnosti ("dlouhodobý vklad") - ani mi to tam nepřipadalo nepatřičné.

o Ne, nepamatuju si všechny trpaslíky i se jmény. Ale to je taky skoro nemožné. Stačí mi, že můžu milovat Killiho, bát se Thorina atd. Zkrátka řečeno, postavy mi připadaly zajímavé a dobře odlišené.

Jenom je škoda, že zase budeme muset čekat věčnost na další díl. Možná by přeci jen bylo lepší natočit to jako jeden film. Aspoň by se to kopírování Pána prstenů tak moc nezajídalo...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kE kE | Web | 14. prosince 2012 v 14:20 | Reagovat

chystám se dneska, pokud počasí dovolí a nebude taková ledovka, že nevyjedu autem ani od baráku. Bylo mu doporučeno od známého, ať jdu rozhodně na 2D s titulky, že dabing, především právě u písní, je nic moc.

Sám jsem na to hodně zvědav, protože knížku jsem četl a nedokážu si představit, jak ani ne 300 stránkovou předlohu, rozloží do třech celovečerních dílů. Snad budu mile překvapen.

2 Iswida Iswida | 14. prosince 2012 v 20:25 | Reagovat

Kvůli 2D s titulky jsme jeli až na Černý most, takže jsem ráda, že nejsem jediná, kdo vyžaduje tuhle verzi :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.