Den 28: Kniha, kterou jsi naposledy četla - Nejmodřejší oči

11. srpna 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Nejmodřejší oči (někdy taky Velmi modré oči) - Toni Morrison

Tato knížka mě příjemně překvapila - je opravdu dobře napsaná a má skvěle vymyšlenou strukturu. Čekala jsem, že to bude něco obyčejného, dojemného, ale není.

Na tuto autorku jsem narazila, když jsem se pokoušela učit na přijímačky. Nadávání na to, proč někteří méně významní spisovatelé jsou v osnovách, i když tam nemají, co dělat, a jiní, kteří tam rozhodně patří, tam nejspíš kvůli pohlaví nebo barvě pleti nejsou, jsem si odbyla už u jedné z předešlých otázek...


Knížka je poměrně útlá a čtivá. Vypráví o dvou černošských rodinách s dospívajícími děvčátky - některé části jsou psány z pohledu Claudie, mladší dcery jedné z nich, za ústřední postavu by se ale dala považovat spíše Pecola Breedlovová. Ta s Claudií a její sestrou Friedou chvilku bydlí, když její otec podpálí byt. V některých kapitolách se seznamujeme s minulostí Pecoliných rodičů, zejména jejího otce Chollyho, kterého se jako opuštěného dítěte ujala jeho teta. Hlavní "neštěstí" knihy představuje to, že Cholly Pecolu opakovaně znásilní a udělá jí dítě, které se ale narodí předčasně a zemře. To v podstatě ale jen dokresluje často až šokující vztahy mezi černými a bílými, dospělými a dětmi, ale i "sobě rovnými" mezi sebou.

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AdélaZuzu AdélaZuzu | Web | 11. srpna 2012 v 16:06 | Reagovat

To nemá chybu, pěkný blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.