Den 27: Oblíbená fikce - Nádherní poražení

10. srpna 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Nádherní poražení - Leonard Cohen

Já nemám zas tolik oblíbených knih, ty otázky opravdu nejsou moc dobře vymyšlené... Ale když tak přemýšlím, která knížka mě hodně oslovila, nemůžu si nevzpomenout na tu, kterou jsem si dovolila napsat na seznam přečtené literatury na anglistiku mezi kanonizovaná díla a musela to pak obhajovat.


Leonard Cohen rozhodně patří mezi mé oblíbené spisovatele a podle mě si to naprosto zaslouží. Někomu zjevně leží v žaludku, že je známý hlavně jako muzikant. Jako by to znamenalo, že nemůže být dobrý básník a prozaik. O jeho poezii už jsem se tu zmiňovala. Teď něco k jeho románové tvorbě.

Kniha mě zaujala už svým stylem. Přestože převládá klasické vyprávění, některé části připomínají spíše poezii, některé zase publicistický styl. Skládá se ze tří knih: Historie dotyčných, Dlouhý dopis od F. a Nádherní poražení - Epilog ve třetí osobě. Kniha staví do kontrastu perverzitu a víru v osobách vypravěče a světice, irokézské samomučednice ze 17. století, Kateřiny Tekakwithy. Nepřímo taky zobrazuje kousek historie - pokřesťanšťování indiánů, demonstrace v Quebecku.
Díky určité dávce sarkasmu a absurdity působí současně komicky i tragicky.

Život hlavní postavy-vypravěče, který je poměrně lhostejný a nejistý, ovlivňují dvě postavy - jeho žena Edith, která spáchá sebevraždu, a jeho přítel a také sexuální partner skrývající se pod písmenem F., který zemřel kvůli svému nezřízenému životu.
Nedá se říct, že by kniha měla nějaký příběh - aspoň ne v rovině vypravěče, kde se jen seznamujeme s jeho vzpomínkami a často zmatenými myšlenkami. Pouze životní příběh Kateřiny Tekakwithy se dozvídáme celistvě a poměrně jednoduše.

Rozhodně si tuto knihu musím přečíst znovu. Napoprvé mi musela spousta věcí uniknout. Vlastně si vůbec nejsem jistá, jestli jsme všechno pobrala tak, jak jsem měla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.