Den 26: Oblíbená non-fikce - Intimní autoportrét

9. srpna 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Intimní autoportrét - Frida Kahlo

Okamžitě mě napadly tři: Tři guineje od Virginie Woolf, Dějiny ošklivosti sestavené Umbertem Ecem a soubor dopisů Fridy Kahlo s názvem Intimní autoportrét. A jelikož VW už se tady dostalo dost prostoru, tuhle otázku věnuji své oblíbené malířce.


Tato kniha nechává čtenáře nahlédnout do dopisů, deníků a dalších textů známé mexické malířky. Malovat začala z nudy, když byla po nehodě, která ji potkala v osmnácti letech, upoutána na lůžko. V lékařské zprávě stojí, že měla zlomený třetí a čtvrtý bederní obratel, tři zlomeniny na pánvi, jedenáct zlomenin na pravé noze, vykloubený levý loket, břicho proražené železnou tyčí, která vnikla do těla levým bokem a ven vyšla pohlavím.

Během svého života namalovala asi dvě stě obrazů, z toho padesát pět autoportrétů. Na konci dvacátých let se seznámila s Diegem Riverou, tehdy už uznávaným umělcem a jejím budoucím manželem.
Zemřela 13. července 1954, údajně na plicní embolii, nikdy však nebyla provedena pitva, takže nejde vyloučit ani sebevraždu. Poslední záznam v jejím deníku zní "Radostně čekám na odchod - a doufám, že se už nikdy nevrátím…"

Úrývky:
"Častokrát mívám v noci velký strach a chtěla bych, abys byl u mne, zaplašil mé obavy a řekl, že mě pořád miluješ, stejně jako tenkrát v prosinci, byť bych byla jen 'lehká holka'. Viď, Alexi, že máš rád lehké věci… Já bych chtěla být ještě lehčí, až bych byla docela maličká a ty bys mě mohl nosit v kapse, napořád…"

.

"Na sebe jsem nikdy nemyslela, a on mi po těch šesti letech odpoví, že věrnost je buržoazní přežitek, který slouží jen k vykořisťování a získání ekonomických výhod"

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.