Den 25: Oblíbená kniha, kterou jsi četla ve škole - Kouř a zrcadla

8. srpna 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Kouř a zrcadla - Neil Gaiman

Neoficiálně jsem ve škole četla aspoň část většiny knih. Oficiálně snad jenom jednu, a to ještě na základce. Pamatuju si jenom, že byla od Štorcha, jmenovala se Hrdina Nik, odehrávala se někdy za Sámovy říše a tehdy jsem z ní byla nadšená.
No a pak jednou tuším v septimě někdy ke konci školního roku jsme si měli do češtiny přinést knížku, abychom dělali aspoň něco. Ta se pod tuto otázku hodí asi nejlíp.


Jak už jsem říkala, povídky Neila Gaimana mají zázračnou schopnost podněcovat mou představivost. Když jsem četla tuhle sbírku, napsala jsem tohle a pak Město a u další sbírky - Křehké věci - dalších několik próziček. Přitom vlastně nedokážu vysvětlit, co se mi na tom tak líbí - s výjimkou těch pár povídek, které tou úžasnou silnou atmosférou prostě musí dostat každého.

Nebudu se tu nějak rozepisovat, spíše jenom takových pár doporučení, kdyby se vám tato sbírka dostala do ruky. Nejvíce mě zaujalo:
Svatební dar (publikovaný v rámci úvodu - zvláštní, vzhledem k tomu, že mě tato povídka zasáhla asi nejvíc),
Rytířství (autor několikrát v knize říká, že tuto povídku rád čte nahlas - ráda bych ho slyšela číst ji nahlas, je opravdu milá),
Můžeme to pro vás zařídil ve velkém (ta myšlenka mě opravdu baví),
Vymetač snů (tato představa se mi zase takovým tím uctivým způsobem líbí),
Vražedná tajemství (a to jsem obvykle velice skeptická ke všemu, kde se vyskytuje třeba jen slovo anděl)
a samozřejmě nepřekonatelný Sníh, zrcadlo, jablka (nikdo, kdo si tuto zcela otočenou verzi Sněhurky přečte, už nikdy nemůže princeznu považovat za kladnou postavu).
Také mě velice zaujala veršovaná povídka Sněden (scény jako vystřižené z filmu) - je to naprosto bezcitně kruté a velice zajímavě napsané, jakoby formou scénaře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.