Den 19: Kniha, která tě změnila - The Lord. The New Creatures.

2. srpna 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
The Lords. The New Creatures. - James Douglas Morrison

Ach bože, už zase... Jak já tyhle otázky nemám ráda! Každá kniha mě změnila. A nezměnila mě žádná.
Tak dejme tomu poezie Jima Morrisona. Stojí na počátku mé lásky k americké poezii. Jeho způsob vnímání mě fascinuje. Ovlivnil i mé vlastní psaní, i když to asi nejde moc poznat. Zase mi o kousek pootevřel oči.


Tento svazek obsahuje jediné dvě sbírky vydané za Jimova života v letech 1969 a 1970. První z nich, The Lords , má podtitul Notes on Vision a to je asi tak její nejvýstižnější charakteristika. Jde převážně o poznámky a postřehy zejména o filmu a současné kultuře s motivy voyerství, her, erotiky i šamanismu. Většina textů má formu prózy, některé části jsou veršované. Morrison má úžasnou schopnost dát slovům téměř hypnotický účinek a změnit čtenářův pohled na popisované
věcí.

Ukázka:

Metamorphose. An object is cut off from its name, habits, associations. Detached, it becomes only the thing, in and of itself. When this disintegration into pure existence is at last achieved, the object is free to become endlessly anything.

Druhá sbírka, The New Creatures , věnovaná Pamele Susan, už má více prvků poezie. Všechny texty jsou členěny do veršů, dokonce se (sice opravdu výjimečně, ale přece) objevuje i rým. Autor využívá i anafory a aliteraci, aby docílil větší působivosti. Objevuje se motiv člověka v divočině, plazů a hmyzu ("insect eyes"), rituálů.

Ukázka:

The soft parade has now begun
on Sunset.
Cars come thundering down
the canyon.
Now is the time & the place.
The cars come rumbling.
"You got a cool machine."
These engine beasts
muttering their soft
talk. A delight
at night
to hear their quiet voices
again
after 2 years.

Now the soft parade
has soon begun.
Cool pools
from a tired land
sink now
in the peace of evening.

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.