Den 18: Kniha, kterou máš ráda, ale jsi v rozpacích, když to musíš říct

1. srpna 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Emma - Jane Austen

Většinou si opravdu stojím za tím, co se mi líbí a nelíbí, ale že tuto knihu považuji za opravdu dobrou, nikoli za nějakou oddechovku, to přiznávám se strachem, že to bude bráno jen jako projev ženského sentimentu.


Emma je mnohem propracovanější než Pýcha a předsudek. Užila jsem si to mnohem víc, než jsem čekala. Možná je to i tím, že jsem to četla anglicky, takže jsem to vnímala trochu jinak.
Nemá jasnou, jednoduchou zápletku, která by procházela celou knihou, ale to mi nikdy nevadilo. Zato jsou tu výborně vytvořené postavy a dialogy a celou knihou prostupuje určitá lehkost a příjemná atmosféra, což je pro Austenovou docela typické.

Celá kniha se odehrává v Highbury. Hlavní postavou je Emma Woodhouse, která na rozdíl od jiných hrdinek Austenové nemá problém s penězi. Kniha začíná v době, kdy se její vychovatelka provdá (Mr and Mrs Weston) a nechá ji tak na panství Heartfield samotnou s jejím hypochondrickým otcem.

Emma je hezká, poměrně bystrá a její okolí ji celkem slušně rozmazlilo. Jediný, kdo je se k ní chová kriticky, je Mr Knightley, kterého si pochopitelně na konci vezme.
Každopádně se Emma na začátku knížky poměrně nudí, je přesvědčená, že její Mr and Mrs Weston se vzali díky ní, a připadá jí jako dobrá zábava začít se lidem míchat do milostného života. Vyhlédne si chudou, milou kamarádku Harriet Smith a trochu se poučí, když muž, kterého jí vyhlídne, požádá o ruku ji.

Nemá cenu tady líčit děj, spíš tedy k dalším postavám:
Mr Knightley je celkem podobný panu Darcymu - upřímný, tichý, obětavý, trochu tajemný, elegantní, čestný, prostě úžasný chlap. Je o hodně starší než Emma. Jeho bratr je manželem Emminy sestry Isabelly.

Do Highbury přijíždí Jane Fairfax, sirotek vychovaný ve vyšší společnosti, ale bez prostředků. Je to tak trochu Mary Sue - krásná, skvěle hraje na klavír... Všechny chyby, které na ní ze začátku jsou, se později velice ušlechtile vysvětlí. Celou dobu je totiž tajně zasnoubená se synem pana Westona, Frankem Churchillem. Ten také přijíždí do Highbury a velice se s Emmou sblíží. V mnoha věcech jsou si podobní - jsou sebevědomí, veselí a občas si nevidí do pusy.

Miss Bates je Janina příšerně ukecaná a poměrně chudá teta. Její monology svědčí o talentu Austenové vystihnout postavy už tím, jak mluví.

Hodně se s nimi také seznamujeme prostřednictvím ostatních postav, protože Highbury je jedna velká drbárna.
Jediná postava, které "vidíme do hlavy", je pochopitelně Emma, jinak jsou základním hybatelem děje dialogy. Kniha je postavená na všedních návštěvách, seznamování se, nedorozumění a skvěle vytvořených povahách postav.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.