Den 2: Neoblíbená kniha - Proměna

16. července 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Proměna - Franz Kafka

Protože mi ta povídka nepřipadá zdaleka tak geniální a absurdní, jak se o ní říká. Podle toho, co jsem o ní a o Kafkovi věděla předem, jsem očekávala mnohem víc.
Protože na "Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil..." jsem už prostě alergická, ten úryvek je snad všude.
Protože se mi někdy zdá, že když má člověk rád dobrou literaturu, spousta lidí má sklon ho nutit mít rád Kafku. Je to jeden z těch případů, kdy máte pocit, že nemáte právo, aby se vám to nelíbilo.


Přesto jsem Kafkovi dala druhou šanci a pokusila se přečíst Proces. V půlce jsem usoudila, že mě už ničím nepřekvapí, že hlavní postava se chová jako arogantní hňup a všechno si to zaslouží. Prý dokonalé zobrazení byrokracie a absurdity světa. Houby. Tu postavu jsem úplně nesnášela za ten přístup "já jsem přece vysoce postavený slušný člověk, tak proč mě s něčím obtěžujete, když mi to stejně musí projít". Dobře mu tak. Dala bych to sem místo Proměny, kdybych to dočetla.

Děj líčit nemusím, ten je bohužel všeobecně známý.

Možná to prostě není můj šálek kafe. A rozhodně existují mnohem horší knížky. (Mimochodem chvilku jsem sem chtěla dát Teslu od Tada Wise, to je stylistická katastrofa.) Vlastně by se mi to docela i líbilo, kdybych nečekala, že to fakt bude tak úžasné, jak se říká. Rozhodně je to ale moje nejmíň oblíbená kniha, právě proto, že je tak... vnucovaná.

.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vFVG vFVG | Web | 2. srpna 2012 v 22:38 | Reagovat

Na Kafkovi se plně shodneme. Četl jsem Proces a Nezvěstného, ani jedno mě nenadchlo, právě naopak. Vždycky jsem měl u toho čtení pocit nepříjemné stísněnosti, která ale nebyla toho existencialistického druhu, toho revoltujícího, obohacujícího, nýbrž stísněnost zapšklá; přirovnal bych to k rozdílu mezi tím, když člověka někdo škrtí (což přes veškerou zavrženíhodnost je projev jisté síly a vyhrocené vůle), a když se člověk pomaloučku dusí v uzavřené místnosti.

Na Procesu, abych mu nekřivdil, mě zaujala kapitola v kostele. Měla by být u konce, takže jsi ji asi nečetla. Zkus to. Měla v sobě jakousi vizi, měla tvořivý náboj, na rozdíl od zbytku knihy.

Jelikož si Kafka přál, aby jeho dílo zničili, můžeme usuzovat, že měl přinejmenším na sklonku života dobrý vkus. (Toto je ošklivá poznámka.)

2 Iswida Iswida | 3. srpna 2012 v 12:33 | Reagovat

:D To je nahodou moc hezka poznamka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.