Den 16: Nejdelší kniha, jakou jsi kdy četla - Foucaultovo kyvadlo

30. července 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Foucaultovo kyvadlo - Umberto Eco

Harryho Pottera a další série počítat nebudu... A jinak se mi nechce hledat počty stran. I když jsem nejspíš četla knížky delší než 700 stran, subjektivně se Foucaultovo kyvadelo řadí hodně vysoko, jak už jsem v jednom článku vylíčila.

Asi bych měla varovat před spoilerem... u hodně knížek, co se tady objevují.


Román je, jak se dá předpokládat, velice precizně a mistrně vystavěný. Zdá se, že se autor rozhodl nejprve čtenáře vzdělat natolik, aby knihu vnímal tak, jak autor chce, i tak se ale dá vykládat různě. Struktura knihy imituje kabalistický strom - vyvíjí se v souvislosti s deseti sefirami.

Styl působí roztříštěně. Hlavní vyprávění je proloženo úryvky z tvorby jiné z postav (někdy připomínající deníkové zápisy, jindy fikci), děj se rozvíjí poměrně dlouhou dobu na několika místech (Itálie, Francie, Brazílie). Celou knihou prostupuje nejen mystično, ale i jeho zpochybňování.

Vypravěčem je hlavní postava jménem Casaubon. S dalšími postavami, Belbem a Diotallevim se seznámí, když se ještě jako student zabývá templáři. O několik let později s nimi začne pracovat v nakladatelství, které má stejně jako téměř vše v této knize dvě tváře (Garamond a komerční Manuzio). Společně se pokusí na základě nalezeného poselství zrekonstruovat - nebo zcela vymyslet Plán na ovládnutí světa odehrávající se na pozadí tajných společenství. Čtenář je nucen strávit velké množství informací o těchto společenstvích, magii a dalších věcech, naštěstí nejen formou učených rozhovorů, ale i přímou účastí na rituálech.

Další zajímavou postavou je Agliè, kterého v Plánu považují za věčně žijícího hraběte ze Saint-Germain. Prvek nohama na zemi stojícího rozumu představuje Casaubonova přítelkyně Lia, která poselství, na kterém Plán stojí, vyloží jako obchodníkův soupis zboží. Zároveň je její těhotenství přirovnáno k alchymickému tvoření.

Hlavně v poslední části knihy není jasné, nakolik jde o skutečnost a nakolik o paranoiu a vize. Čtenář se ani nedozví, jestli byl Plán skutečný, nebo se ho jen banda fanatiků chytla. Diotallevi onemocní a umírá a Belbo je nalákán do Paříže, odkud volá Casaubonovi, že Plán je skutečný a že po něm jdou (tím vlastně kniha začíná). Casaubon jede za ním a v muzeu Conservatoire v místnosti s kyvadlem, které v knize symbolizuje jediný pevný bod, vyšší moc, je svědkem obřadu a
kamarádovy smrti (oběšením na kyvadle), on sám si však na druhý den není jistý, zda se to všechno skutečně stalo. V závěru čte Belbův text o jeho dětství a nachází moment, kdy se díky jednomu zážitku cítil být součástí něčeho velikého, čímž zpochybňuje všechna nadpozemská tajemství.
S takovými myšlenkami pak čeká, až si najdou i jeho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.