Den 13: Kniha, jejíž hlavní postava je ti nejvíce podobná - Hodiny

27. července 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Hodiny - Michael Cunningham

Žádná lepší možnost mě prostě nenapadá. Ale která z těch tří hlavních postav? Že by syntéza všech? Dřív by to určitě byla Laura Brown, ale zdá se mi, že jsem časem nabyla hodně z Clarissy. Podobnost s Virginií Woolf odmítám posuzovat, v mnoha věcech jí nesahám ani po kotníky.


Přiznám se, že už je to věčnost, co jsem tuhle knihu četla - a měla bych to napravit, protože film jsem viděla snad tisíckrát, soundrack mi tu hraje každou chvíli a některé skladby si dokonce brnkám na piáno.

Kniha vypráví o jednom dni v životě tří různých žen v různých dobách. Využívá styl a motivy z románu Virginie Woolfové Paní Dallowayová (který mimochodem pracovně nazývala Hodiny).

Životní úlohou Laury Brown by měla být péče o domácnost, manžela a děti, ona se však s touto rolí nedokáže ztotožnit. Stojí ji značné úsilí dělat věci, které ostatním přijdou samozřejmé - v tomhle právě vidím tu podobnost. Je to introvert a knihomol a prožívat knihu je pro ni mnohem jednodušší než žít mezi lidmi. Přemýšlí nad sebevraždou, ale nedokáže myšlenku uskutečnit. Uvědomuje si ale hranice toho, co dokáže snést, proto se rozhodne, že opustí svou rodinu a začne
nový život v Kanadě.

Clarissa Vaughan je vytvořená po vzoru paní Dallowayové, jak ji také nazývá její bývalý milenec Richard. Ten trpí AIDS a ona se o něj stará, dokud přímo před ní nevyskočí z okna (jako Septimus Smith v Paní Dallowayové). Snaží se být silná, všechno zvládat. Na své okolí působí jako spokojená, sebevědomá žena, sama má ale dojem, že je všechno špatně. Je k sobě kritická, zejména pod vlivem Richarda.
Byla doba, kdy jsem tuto postavu - ani paní Dallowayovou - prostě nedokázala pochopit. Čím jsem ale starší, tím je mi bližší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Ginny* *Ginny* | Web | 27. července 2012 v 14:05 | Reagovat

Začínáme s kámoškou novej blog,a byla bych ráda kdyby ses na něj koukla :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.