Den 11: Kniha od tvého oblíbeného autora - Vlny

25. července 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
Vlny - Virginia Woolf

Tak tu budu mít Woolfovou dvakrát po sobě, nenapadá mě jiné řešení.
Tuto knihu mám od ní nejraději. Připadá mi jako perfektně doladěná skladba o šesti (vlastně sedmi) motivech, které se vzájemně prolínají, ovlivňují, vytvářejí kontrasty... Četla jsem ji zatím jen dvakrát česky, ale určitě musím ještě aspoň jednou v originále.


Jde vlastně o paralelu mezi životy šesti hlavních postav a průběhem dne na možském pobřeží. Každá část je zahájena velice poetickým líčením dané části dne. Zbytek knihy je tvořen přímou řečí, nejde však o dialog, ale plynoucí myšlenky postav.

Postavy:
Bernard je vypravěč, rád tvoří věty, které si poznamenává, a také s oblibou baví ostatní. Louis je naopak spíše uzavřený, pracovitý, neoblíbený (též kvůli svému australskému přízvuku). Neville je velmi zranitelný, často se upíná k jedné osobě, například k Percivalovi (homosexuální sklony?). Dalo by se říct, že Bernard je prozaik a Neville poeta.

Susan je spjata s venkovem, přírodou, praktičností. V dospělosti ji zaměstnávají především radosti i strasti mateřství. Jinny je naopak velice živá, společenská, přelétavá, snaží se nepřipouštět si, že stárne. Rhoda je zasněná, ostatních se straní, bojí se jich. Naváže krátký vztah s Louisem, neboť vždycky byli "spiklenci" (oba trochu stranou), ale opustí ho. Nakonec spáchá sebevraždu. V myšlenkách těchto žen i o nich najdeme stopy živlů, se kterými jsou spjaty - Susan se zemí, Jinny s ohněm a Rhoda s vodou.

Závěrem knihy je dlouhý monolog Bernarda, jakési shrnutí jejich životů, a jediná poslední (krásně zvukomalebná) věta "Vlny se lámaly o břeh."

ÚRYVEK (str . 174):
(Bernard) "Každý z nás byl ale jiný. Vosk, ten panenský vosk, jenž halí páteř, roztál každému
z nás do jiných shluků skvrn. Chrochtání příštipkáře, co přefikl holku mezi angrešty, prádlo na
šňůře, pevně vzduté, mrtvý muž ve stoce, jabloň, strohá v měsíčním svitu, krysa prolezlá červy, třpyt,
z něhož kape modř - to vše brázdilo a třísnilo náš bílý vosk, každému odlišně. Louis byl znechucen
podstatnou lidského těla, Rhoda naší krutostí, Susan nedovedla vyřknout, co cítí, Neville chtěl řád,
Jinny lásku a tak dál. Strašlivě jsme trpěli, dělíce se do nespjatých těl."

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.