Den 10: Kniha, která změnila tvůj život - K majáku

24. července 2012 v 14:00 | Iswida |  30 Day Book Challange
K majáku - Virginia Woolf

Kdyby to nějaká kniha uměla, nehnu se z knihovny. Ale budiž... Samozřejmě Harry Potter, ale dvakrát ho sem dávat nebudu. Určitě taková velká knížka, která měla v názvu něco jako "pro děti a mámy" a nejspíš stojí v základech mé čtenářské vášně. A pak asi knížky Virginie Woolfové, které naprosto změnily můj postoj k literatuře. VW se pro mě na dlouho stala dokonalou autorkou. Naučila jsem se vnímat slova. Zjistila jsem, že nezáleží na tom co, ale jak.


Raději bych sem dala Paní Dallowayovou - byla to první kniha, kterou jsem od ní četla, ale popravdě řečeno zlomový okamžik nastal teprve o něco později u K majáku, který patří k těm snadněji čitelným z jejích děl. Paní Dallowayovou jsem docenila až později.

O dílech VW jsem se už jednou rozepisovala tady. Tentokrát si opět pomůžu zápisem ze čtenářského deníku, i když už je starý a hodně věcí bych teď napsala jinak.

Jde o román psaný v er-formě z pohledu subjektivního vnímání a myšlenek postav, obsahuje autobiografické prvky. Autorka využívá techniku proudu vědomí. Jako všechny autorčiny knihy, patří do anglického modernismu a má impresionistické rysy.

Děj knihy je velice prostý. První část vykresluje jeden den Ramsayových a jejich hostů v domku u moře. Nemohou plout příští den k majáku kvůli počasí, jak chtěli. Vidíme začínající lásku Paula a Minty, Lily Briscoovou, která stále nemůže dokončit svůj obraz, nejmladšího Jamese, který nesnáší svého otce za to, jak vysává z maminky energii, seznamujeme se i s jinými hosty Ramsayových a s jejich dětmi.

Druhou část představuje poetické líčení plynoucího času v opuštěném, chátrajícím domě. Jen v krátkých a o to údernějších poznámkách se dozvídáme o smrti paní Ramsayové a dvou jejích dětí.

V třetí části se pak po mnoha letech některé postavy vracejí do domu, pan Ramsay s nejmladšími dětmi se konečně vydá k majáku (proti jejich vůli) a Lily dokončí svůj obraz.

Kniha nemá jednu hlavní postavu, každopádně prvkem, který jí v první části dodává klid a v dalších téměř hmatatelně chybí, je paní Ramsayová. Tato žena, matka osmi dětí, je velmi obětavá, citlivá, krásná a mnohými oblíbená. Autorka v její postavě oslavuje "tvorbu života". Má své chyby, které jí hodně lidí vytýká - chtěla by, aby všechno probíhalo podle jejích představ. Je ochotná manželovi kdykoli nabídnout útěchu a podporu, což Lily Briscoová v závěrečné části
nedokáže. Zdá se, jako by za vším, co se děje, stála její ochranitelská ruka. Ve druhé části se však dozvíme, že zemřela, a ve třetí části vidíme, že její snaha byla marná a idealistická (například ztroskotalé manželství Paula a Minty).

Pan Ramsay je mnohými nesnášen, především svými nejmladším dětmi, neboť neustále vyžaduje pochopení a podporu. Vyšla mu nepříliš úspěšná vědecká kniha a on stále pochybuje o své důležitosti. Pro své děti je jakýmsi tyranem díky své přecitlivělosti, kvůli které mu nesmí nic odmítnout.

Lily Briscoová se na rozdíl od paní Ramsayové věnuje umělecké, nikoli životní tvorbě. Pokouší se zachytit prchavý okamžik malováním. Je to stará panna, ne však úplná samotářka (ačkoli nesnáší, když se na její obrazy někdo dívá). Vzpomínka na paní Ramsayovou a vědomí toho, co se za ta léta událo, jí nakonec pomohou dokončit obraz.

S dalšími postavami se čtenář neseznámí tak podrobně, jsou ale nepostradatelné pro výsledné
působení knihy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Owela Owela | Web | 20. srpna 2012 v 5:22 | Reagovat

Zajímavý blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.