Den 1: Oblíbená kniha - Silmarillion

15. července 2012 v 14:51 | Iswida |  30 Day Book Challange
Silmarillion - John Ronald Reuel Tolkien

Bylo to těžké rozhodování. Nejsem nijak velký fanoušek fantasy ani nejsem posedlá Tolkienovým světem, Pána prstenů jsem četla naposledy asi ve dvanácti. Na druhou stranu je to jedna z mála knih, u kterých jsem si jistá, že když si je přečtu znovu, zase mě nadchnou.


Když jsem ji asi před půl rokem podruhé četla (mimochodem v krásném anglickém originále), v podstatě jsem si konečně uvědomila sílu mýtu - člověk nemusí věřit, že se něco opravdu stalo, a přesto ho to může posílit a povznést, protože na jakési abstraktní úrovni to pravda je. Po filosofickém tápání po podstatě a
smyslu světa mě Silmarillion utěšil. Asi mi v podstatě tak trochu nahradil víru, protože k té bych se nedokázala uchýlit ani kdybych chtěla.

A samozřejmě mám taky ráda jeho pověsti.

Silmarillion je kronika Středozemě a snažit se popsat, o čem vypráví, je asi jako pokoušet se převyprávět Bibli. Je o stvoření světa, který vzniká na základě hudby Ainur, o jeho prvních problémech, o boji dobra se zlem, o příchodu jednotlivých ras... Velkou část knihy tvoří historie Silmarilů vyrobených Fëanorem, které znamenaly prokletí pro jeho syny a byly jedním z hlavních hybatelů děje za věku elfů. V neposlední řadě se setkáváme i s opravdovou láskou - jako například v mém oblíbeném příběhu o Berenovi a Lúthien. Setkání Thingola a Melian považuji za jednu z nejromantičtějších knižních scén vůbec.

Možná by stálo za to trochu rozebrat pojetí zla v této knize, nebo i další myšlenky, ale na to ji po dvou přečteních pořád znám příliš málo. Možná až ji přečtu tak počtvrté, popáté, dočkáte se podrobného rozboru.

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.