Leonard Cohen - Výbor z poezie

29. prosince 2010 v 18:19 | Iswida |  Ke knihám
Co jsem chtěla udělat o prázdninách? Napsat referát na beatniky, sepsat si ústní projev do frániny, přečíst tu hromadu knížek, co mi tu leží, a spoustu dalších smysluplných věcí. Je 29. a ani jednu z těchto věcí jsem ještě nezačala.
Co dělám? I přes mé předsevzetí nepůjčovat si další knížky, které nemusím číst, když jich už tak mám doma asi dvacet, jsem v knihovně při hledání G. Corsa narazila na v nadpisu zmíněný výbor a dneska jsem ho celý přečetla. Tak ať z toho aspoň něco máte.

Tentokrát si odpustím rozsáhlejší komentář knížky. Stačí říct jediné: poezie L. Cohena není a nesnaží se být složitá, dokonce se ani nijak zvlášť nevyhýbá klišé (což si jednak jakožto písničkář může dovolit, jednak to klišé většinou dalším veršem obrátí naruby, takže mu to vlastně vůbec nemůžu vyčítat), občas v ní narazíte na lehce erotické pasáže, někdy se i zasmějete, zkrátka se to velice dobře čte - a hlavně, najdete tam opravdu krásné obraty, ostatně stejně jako v jeho písních.
Napsala bych vám sem tu báseň celou (a ten konec by si to zasloužil), ale takhle aspoň budete mít motivaci si to půjčit (a hlavně se mi samozřejmě nechce).

Pro E. J. P.
(Leonard Cohen - Výbor z poezie, přeložil Pavel Šrut, vydala Mladá fronta, 1998)

(...)

Zvolil jsem si jednu opuštěnou zemi
zhroutil jsem se z lásky
opovrhl jsem bratrstvím války
Leštil jsem si jazyk pemzou měsíce
v třešňovém vínu plavil jsem svou duši
koráb plný vůní pro bohy Paměti
aby na něm pili zmalátněli vyšeptali
svou zásobárnu síly
jako by za tou mlhou na pobřeží
jejich dívky byly stále poslušny jejich moci
jako hodiny pochroumané po staletí
jsem čekal dokud můj jazyk nezbolaví

(...)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dax Dax | Web | 3. ledna 2011 v 12:35 | Reagovat

Paráda.
A četla jsi od něj Nádherné poražené? Trochu noir, trochu poezie, trochu perverze, dohromady cohenovská balada. Mohu doporučit.

2 Iswida Iswida | Web | 3. ledna 2011 v 18:29 | Reagovat

Chystám se na to, už to dokonce mám na seznamu v peněžence a nejen v sešitě (což znamená, že se možná i opravdu dokopu k tomu si to půjčit...)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.