Zola povinný, neboli Zabiják

1. srpna 2010 v 21:25 | Iswida |  Ke knihám
Je to hrozné, ale k přečtení něčeho od Émila Zoly mě opravdu po mnoha měsících klasického "potom" dokopala až škola. Ze začátku čtení probíhalo jako obvykle - ještě víc než rozsah mě děsily hodně detailně rozvedené scény, šlo to pomalu... postupně jsem nevimjak dospěla k tomu, že jsem četla dlouho do noci. Posledních asi sto stránek jsem nutně musela dočíst, i když už byli tři ráno a mě čekala v osm škola. Zabiják mě oslovil dokonce natolik, že jsem se velmi brzy poté pustila do navazující Nany. Pokud to dnes ještě stihnu, během týdne se sem vloží článek i o ní (pokud ne, bude bůh ví kdy). Já jedu zítra ráno na týden pod stan se svým drahým. (Popřejte mi štěstí).
Což ale není to, co chci o knize říct, takže... uvidíme, co ze mě vyleze pod perexem.Napřed hodně stručně o panu Zolovi:
Émile Zola se narodil 2. dubna 1840 - obyčejný, bezvýznamný človíček, který vyrůstal bez otce, moc vzdělání se mu nedostalo, a když už, tak dvakrát neodmaturoval. Pracoval v nakladatelství Hachette a psal. Z romantismu velice brzy přešel na naturalismus - ani to však neznamenalo okamžitou slávu. Více slavný byl v Rusku díky jeho příteli Turgeněvovi než ve své vlasti. Změnilo to až vydání Zabijáka. Zemřel jako natolik důležitá osoba, že pravděpodobně někomu stál i za to, aby mu 29. září 1902 ucpal komín.

Naturalistický román Zabiják je součástí románového cyklu Rougon-Macquartové. Zobrazuje Pařížské předměstí, jeho bídu a neřesti.
Hlavní postavou je Gervaisa, v podstatě docela hodná a šikovná ženská, která ale očekává hladký život a není dost optimista na to, aby se o něj pořád stejně usilovně snažila. Po velice nešťastném startu v Paříži se vdá za hodného a pracovitého Coupeaua. Vydělají si na pořádný byt, narodí se jim dcera Nana a docela se jim daří, dokud Coupeau nemá nehodu. Na jeho léčbu padnou našetřené peníze a Coupeau si zvykne lenošit. I přes to si Gervaisa půjčí a založí vlastní krám. Ze začátku půjčku poctivě splácí a má skvělou pověst, postupně však domácnost upadá. Coupeau pije jak duha, Gervaisa musí pustit krám a začne pít taky. Nana, už dospívající, uteče z domu. Úpadek se stupňuje, až se nakonec Coupeau uchlastá k smrti a Gervaisa umře v hladu a špíně v přístěnku pod schody, protože i z malého ušmudlaného bytu ji kvůli dluhům vyhodí.

Kniha je psána velice podrobně a otevřeně. Nic nezatajuje ani nezkresluje. Bez okolků líčí psychický vývoj postav. Nejvíce mě ale zaujal celkový styl knihy - nejsou v ní žádné "vrcholy" děje, žádné napínavé a oddychové úseky. Kniha působí o to krutěji, že čtenář sleduje, jak všechno pomalu, postupně spěje až k tomu krásně bezútěšnému konci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.