Zola dobrovolný, neboli Nana

6. srpna 2010 v 15:00 | Iswida |  Ke knihám
Máme tu pokračování. Román kurtyzány. Ohledně dojmu z knihy apod. se stačí podívat k Zabijákovi. Probíhalo to stejně, přestože se romány poměrně liší. Více pod perexem.V Zabijákovi se setkáváme s Nanou v jejím dětství a dospívání. V tomto románu se objevuje na scéně už dospělá. Úvodní kapitola líčí její velkolepé uvedení na scénu ve Varieté ve hře Zlatovlasá Venuše. Není moc dobrá herečka, mizerně zpívá a neumí se pohybovat, přesto všem učaruje. Tato kapitola také předznamenává zbytek knihy, kdy Nana stráví majetek několika bohatých mužů a svého mladičkého milence Jiřího dožene k sebevraždě. Nana pohrdá vyšší třídou a penězi, zažila bídu, vyrostla v prostředí plném neřesti a alkoholu, a tímto se vyšší společnosti dokonale pomstí. Je hloupá, marnivá, náladová a sebestředná. Zezačátku se aspoň nechová až tak vypočítavě, jen se stará o své štěstí, ale poté, co se pokusí vést normální život s hercem, do kterého se bláznivě zamiluje a který jí sebere peníze a bije ji, se z ní stane prostě mrcha. Je si vědoma, že si může dovolit téměř vše, a taky si to dovolí. Hrabě Muffat jí koupí vilu, kterou Nana za peníze svých milenců zařídí královským přepychem. Peníze však jen tečou a následuje pomalý rozklad - napřed milenců, pak i Nany, když nemá kdo platit. V den, kdy se dozví, že její milenka Sametka je v nemocnici, Jiří zemřel a komorná dá výpověď, se rozhodne prodat zámek a odjet, údajně do Káhiry. Pak jsou zvěsti o ní různé a nedůvěryhodné, až se jednoho dne k překvapení všech vrátí - bohužel se také hned po příjezdu nakazí neštovicemi a sama napůl "rozložená" umírá v hotelu obklopena svými známými, kteří na ni kupodivu myslí v dobrém.
Oproti Zabijákovi mi tam chyběl ten krásně bezútěšný konec. Tohle je svým způsobem krásně bezútěšné celé, ale nakonec ji mají všichni rádi. Což na druhou stranu perfektně sedí k atmosféře celé knihy. Je rozverná. Neděsí jako Zabiják. Ach, ty mravy...
Pozn. Labordette je zaručeně gay.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 strigga strigga | 10. srpna 2010 v 14:54 | Reagovat

Kolegyně, prosím, podívejte se co nejdřív na mail. Máte tam velmi důležitou a nehezkou zprávu. I vám se moc omlouvám. S.

2 Iswida Iswida | 10. srpna 2010 v 16:43 | Reagovat

Už jsem se dívala. Neomlouvejte se, drahá organizátorko, zásah vyšší síly (přírody či rodičů) nelze předvídat ani se mu bránit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.