Hořovice Václava Hraběte 2010

3. května 2010 v 15:27 | Iswida |  Ke zbytku
Letos jsem se poprvé zúčastnila literární soutěže Hořovice Václava Hraběte - a snad poprvé v životě můžu říct, že mi není líto, že jsem něco nevyhrála, hlavně když jsem se mohla zúčastnit. Vyhlášení výsledků totiž provází dvoudenní kulturní festival, který jsem si opravdu užila.
Vzhledem k tomu, že nechci dávat stejný článek na blog a do školního časopisu a musím jej tedy napsat dvakrát, rozhodla jsem se tento pojmout trochu subjektivněji.Napřed něco málo o soutěži: literáti ve věku od 14 do 25 let, kteří dosud knižně nepublikovali, se mohou zúčastnit v oborech poezie, próza a publicistika. Počet přihlášených účastníku byl v letošním bienále (neboť se soutěž pořádá jen jednou za dva roky) 146.

Po náročné cestě vlakem jsem úspěšně našla Společenský dům, kde jsem si obě noci mohli ustlat na zemi v přísálí, dostala jsem kartičku pro volný vstup na akce a s mírnými obavami (přeci jen jsem tam nikoho neznala) jsem vyrazila do klubu Labe na vernisáž litografií Oldřicha Jelena. Odvážně jsem se přidružila k hovoru s autorem (čemuž pochopitelně napomohlo víno), který nám podrobně vysvětlil, co to vlastně litografie je - což vám ale moc nepřiblížím, neboť to stále neumím dobře popsat - i spoustu osobnějších informací. Pak už jsem se ale dala do řeči s jinými účastníky, a tak jsem toho ani z následujícího koncertu skupiny Traband moc nevnímala.
Vtipné časové rozmezí, kdy jsme měli odemčenou naši "ubytovnu" - totiž do devíti do večera a pak až od dvanácti do jedné - nám prostě přikazovalo jít po skončení koncertu na půlnoční procházku, která skončila velice zajímavým průzkumem lesa, a to rovnou za deště. Aspoň se nám pak ale dobře usínalo...

Po probuzení jsme byli velmi nedočkaví - čekal nás totiž literární seminář s porotou a my, kteří jsme se účastnili poprvé, jsem si nebyli jistí, co od toho učekávat. Po vzájemném představení porotci shrnuli letošní bienále a přišel čas na diskuzi. Jako obvykle mi má užvaněnost nedovolovala se nezapojovat. Ohledně nezodpověditelných otázek typu "psát pro sebe nebo pro čtenáře" brzy vypuklo cosi, co někteří nazvali kolektivní hádkou, žádné antipatie v tom však nebyli. Velmi mě udivilo, když jsem po chvilce zjistila, že vymezená dvouhodina už uplynula.
Vyrazili jsme na oběd. Díky velice pomalé obsluze jsme propásli divadlo, zato jsme si skvěle povykládali jak v restauraci, tak na procházce po zámeckém parku. Počasí nám přálo, slunce se nás přímo snažilo usmažit.
Co jsme si už ale ujít nenechali byl následující bod programu, alespoň pro mě nejvíce fascinující. Šlo o recitaci Mirka Kováříka a Radka Bláhy. Představili nám "osudové básně" několika tvůrců jako Ivana Blatného nebo Jiřího Staňka, a samozřejmě nemohl chybět ani sám Václav Hrabě. Teprve při poslechu pana Kováříka jsem pochopila kouzlo recitace. Celou dobu jsme se neodvažovali ani pohnout, někteří snad ani nedýchali. Terrestris mi pořád zní v hlavě. Bylo to víc než poezie. Skoro jako hudba, ale mnohem intenzivnější.
Takto okouzleni jsme se vydali autobusem do Lochovic k hrobu Václava Hraběte. Památku velkého básníka jsme uctili společnou recitací i s panem Kováříkem - samozřejmě šlo o známé Variace na renesanční téma.Po návratu nás čekalo vyhlášení výsledků. My mladí, nezkušení poražení jsme upřímě zatleskali našim lepším přátelům - a pak už jen koncert skupiny Druhá tráva v čele s Robertem Křesťanem. Ani toto vystoupení jsme však nedokázali vnímat celé a večer opět uplynul v příjemné diskuzi. Při návratu do spacáků nás Hořovicemi opět provázel déšť...

Usmívám se. Doteď se usmívám. Má na tom velký podíl i setkání s Carmen cestou domů. Chtělo by to víc takových víkendů... A sponzora :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iswida Iswida | Web | 3. května 2010 v 17:35 | Reagovat

Tak mě napadá, že jsem sem úplně zapomněla napsat, že jsem křtili knihu! Vlastně křtily, šlo totiž o přítomné dámy a jejich polibky a o klihu Klíč k zámku jednoho Hraběte. Myslím, že pan Hrabě by měl z tohoto způsobu křtu určitě radost :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.