Přemluv bábu? Nejen ji!

23. dubna 2010 v 20:08 | Iswida |  Ke zbytku
Video Přemluv bábu! jste již nejspíše zaznamenali, tím se ale zaobírat nechci - přestože jsou věci, které by se daly vytknout, i takové, které by bylo dobré přidat. Víc mě ale zaujal jeden z komentářů - bohužel vám ho sem však nepřekopíruji, protože ho za živého Boha nemůžu najít (což ale stejně není podstatné, neboť s tímto názorem jsem se setkala už vícekrát).Dotyčný komentář obsahoval v podstatě toto: Autorka nechápe, proč se do komunismu všichni tak naváží, vždyť pokud se člověk přizpůsobil, měl se dobře. To, že když někdo dělal bordel, měl problémy, je jeho věc. Atd.

Poté, co jsem posbírala oči z podlahy mě okamžitě napadlo, kdo asi takový komentář může napsat. Udělejme si tedy pomyslný profil autorky - netvrdím, že nutně musí být pravdivý:
- Vzhledem k uvedené přezdívce, která je složena z křestního jména s malým počátečním písmenem a několika číslic, pravděpodobně nejde o někoho, kdo by komunistický režim pamatoval. Nevyloučím však všechny dospělé, neboť účet může mít dotyčná klidně už několik let, navíc (pokud si dobře vzpomínám) komentář neměl ten do očí bijící styl a pravopis, pro třináctileté přechytřelé dívenky tak typický. Osobně bych ji typovala na středoškolačku - zní to sice sofistikovaně, známe ale realitu...
- Máme tedy dívku ve věku 15-19 let. Zaměřme se nyní na její zájmy (z důvodu pozdějšího vyvrácení jejího tvrzení). Do politiky pravděpodobně moc nevidí, ale úplně hloupá také není. Co se studia týče, je to buď trojkařka nebo takový ten typ, co má sice jedničky, ale látce nerozumí. Je ale nejspíš ochotná se kdykoli podřídit čemukoli, jsem tedy spíš pro variantu B. Hudba: Určitě to není blues, rock apod., tito lidé si dokáží važit svobody a většina z nich ráda přemýšlí nad životem. Typická hoperka to ale nejspíš také nebude. Řekněme tedy - co zrovna frčí, popíček. Další zájmy už by byly jen dohady.
- Máme tedy dívku ve věku 15-19 let, šprtka, dělá to, co většina, nemá vyhraněný vkus. Co se týče plánu do budoucna, jako každá taková dívka by se ráda podívala do zahraničí. Teď ale přemýšlím nad dalším aspektem - je hezká? oblíbená? Oblíbená nejspíš ano, žádnou zahořklost bych u ní nehledala. Nejspíš má značné sebevědomí, takže ošklivá také nebude, odhaduji, že bude typickou návštěvnicí diskotéky - ale napotkáte ji v každém baru, chodí stále na stejné místo se stejnýma lidma. Nejspíš ani nebydlí ve větším městě - to a její ochota se podřizovat a snaživost ukazují na to, že její rodina bude nejspíš věřící, ačkoli ona sama není. O své budoucnosti toho moc neví - půjde někam na výšku, bude dělat běžné povolání, prožije celý život stejně.

Charakterizovali jsme si naši přispivatelku, čímž jsme z ní udělali prakticky imaginární bytost, přesto pro dnešní společnost velice typickou. Zkusme si nyní představit podle známých skutečností o komunismu, jaký by měl tento režim dopad na její život:
- Převrat naštěstí nenastane tak brzy, aby její katolická babička a fakt, že je pokřtěná, ovlivnily její nástup na vysokou školu, stovkám jiných se to však stát může.
- Do zahraničí se hned tak nepodívá - ale co, přizpůsobí se. Samozřejmě ji ani nenapadne chtít jít do kina na nový americký film. Naštěstí na hudbu nemá téměř žádný vkus, takže by si jistě brzy zvykla, že poslouchat může jen texty bez myšlenky - což už ostatně z větší části dělá. Moc toho za život nepřečetla, takže ani tady by jí cenzura nevadila. Že by se ale velice pravděpodobně vrátilo i kritizování toho, jak člověk vypadá, jak dlouhé má vlasy a jak se obléká, to už by se jí nejspíš nelíbilo, obzvlášť pokud by její "idol" byl dlouhovlasý kytarista v rockové kapele, kterou by také brzy zakázali.
- Z chudé rodiny rozhodně není. Musím tedy zmínit velice prostý fakt, že před mnoha lety jednoho krásného dne mému dědovi přišel z úřadu dopis, ať přijede autem, a vrátil se s dekou pod paží. Apod.
- Jedním z největších problémů za komunismu bylo udavačství. Pokud by se dotyčná pouze přizpůsobila a přitom se nestala zarytou komunistkou, mohlo by se docela dobře stát, že její závistivá kolegyně oznámí, že dotyčná řekla něco nepěkného o nějakému důležitém komunistickém politikovi, a dotyčná by tak mohla strávit pěkných pár dní v provlhlé cele prakticky bez jídla (ze zkušenosti mého pradědy). Časem by měla děti, kterým by musela vysvětlit, proč nemůžou dělat to, co je baví, a naopak musí dělat něco jiného. Pokud by tito potomci přesto byli proti komunismu, musela by se o ně neustále bát a hlídat je. Nedej bože, aby si doma schovávali nějakou zakázanou literaturu - v dnešní době spíš stahovali...

Já nechci tvrdit, že neexistovali lidé, kteří si bez větších potíží spokojeně žili i za komunismu, a také doufám, že i kdyby se náhodou levice dostala k moci, takhle daleko už bychom to znovu nenechali dojít, ale nejde mi na rozum, jak někdo může říct, že ti, co "nedělali problémy" se měli dobře, dokonce líp než teď.

Vážená autorko komentáře, tímto bych ti ráda řekla toto: Ty by ses možná za komunismu dobře měla. Já, s poměrně vysokými cíly, vlastním názorem a láskou k neproletářské poezii a blues, bych se dobře rozhodně neměla.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.