Předčítač - Bernhard Schlink

16. dubna 2010 v 20:23 | Iswida |  Ke knihám
Upozornění ke všem poznámkám: Jak už napovídá označení "poznámky", tyto zápisky budou bývat stručné, neformální a subjektivní (a v některých věcech i neúplné).Pokud stejně jako já po shlédnutí stejnojmenného filmu zatoužíte po přečtení knižní předlohy, dostane se vám do rukou kniha sympatického rozsahu (čili poměrně stručná) a snadno čitelného obsahu. Jedná se sice o jeden z mála případů, kdy se film vyrovná knížce, ale vzhledem k vysoké kvalitě filmu to nebudu rozebírat.
Příběh už znáte s filmu, co vás tedy čeká navíc (pokud teda nemáte blízko k infarktu při slově "štěně" jako já):
Jakkoli dobře udělaný film nedokáže vyjádřit myšlenky a city postavy tak, jako kniha, tady si však autor tento složitý úkol do jisté míry zjednodušil tím, že celý příběh vypráví hlavní postava, Michael Berg, jako své dávné vzpomínky. Má to ovšem své kouzlo.
Jen by mě zajímalo, zda je ten neosobní styl vyprávění s častými (naprosto věcnými) popisy je záměr, neboť to skutečně působí, jako že si ten člověk snaží vybavit podrobnosti, nebo zda je naopak vzpomínání pro styl pouze omluvou.
Kniha také umožňuje lépe vysvětlit některé skutečnosti tím, že jim věnuje více času (film by pak působil nudně), a to se myslím autorovi povedlo - když už nic jiného, čtenář pochopí, co se odehrávalo v Michealovi a Hanně mimo hlavní děj.

Celkově je kniha působivá (díky silnému příběhu a tomu, že se dá přečíst během jednoho vyučování). Literární zázrak to není, ale rozhodně není ztráta času si Předčítače přečíst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.